17.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal: FC Timişoara – Universitatea Craiova 1-1

Fotbal: FC Timişoara – Universitatea Craiova 1-1

Universitatea Craiova a remizat în deplasare cu FC Timişoara, scor  1-1, într-o partidă contând pentru etapa a VIII-a a Ligii I.

Golurile au fost marcate de Mera, în minutul 61, pentru gazde, respectiv Mihai Costea, în minutul 43, pentru Ştiinţa.

În minutul 43, Bonfim a făcut o preluare greşită, Mihai Costea a interceptat balonul şi l-a învins pe Pantilimon cu un şut pe jos, la colţul scurt.

În minutul 61, Claudiu Ionescu a centrat în careu, Silviu Lung a fost jenat de un adversar şi a scapat balonul din braţe, iar Mera, atent, a restabilit egalitatea cu un şut de la aproximativ doi metri, fază la care craiovenii au solicitat fault în atac. Mitchell l-a îmbrâncit pe autorul golului, dar şi pe Arman Karamyan, fază în urma căreia s-a format un meleu între jucătorii celor două formaţii, spiritele fiind calmate de intervenţia arbitrului Marian Bordean şi a arbitrului-asistent Istvan Miklos Nagy.

FC Timişoara a rămas în inferioritate numerică din minutul 63, după eliminarea lui Mera ca urmare a unei intervenţii dure asupra lui Eugen Trică.

În minutul 80, Dorel Stoica a executat o lovitura liberă de pe partea stângă, Nibombe a intervenit şi a deviat balonul în transversala porţii lui Pantilimon.

Eugen Trică a primit un cartonaş galben după ce arbitrul Marian Bordean fluierase sfârşitul partied pentru că a şutat balonul în tribună.

FC Timişoara: 29. Pantilimon – 2. Bonfim, 14. Mera, 6. Nibombe, 10. Art. Karamyan – 21. Goga (23. Cl. Ionescu '46), 5. Alexa, 55. Bourceanu (13. Scutaru '73), 11. Arm. Karamyan – 9. Parks (26. Chiacu '77), 18. G. Bucur. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Universitatea Craiova: 21. Lung jr. – 2. Bărboianu, 6. D. Stoica, 4. Mitchell, 8. Şoavă (20. Dina '84) – 77. Wobay (11. V. Badea '77), 30. Prepeliţă, 13. Dilevski (27. Rose '69), 33. E.Trică – 9. M. Costea, 10. Fl. Costea. Antrenor: Eugen Neagoe.

Cartonaşe galbene: Arman Karamyan '39, Pantilimon '63, Scutaru '79, Chiacu '85 / Mitchell '69, Trică.

Cartonaş roşu: Mera '63.

Arbitri: Marian Bordean – Istvan Nagy, Eduard Crângaşu – Ovidiu Haţegan.

Observatori: Laszlo Sajtos, Ioan Mărginean.

Supervizor: Dumitru Mihalache.

La partidă au asistat aproximativ 10.000 de spectatori, printre care şi un grup de aproximativ 700 de fani ai echipei Universitatea Craiova.

Suporterii Craiovei au afişat două bannere cu mesaje pentru Adrian Mititelu: "Un singur lucru ştim, cu tine nu reuşim" şi "Ştiinţa nu este a afacerea ta".