16.8 C
luni, 6 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal: Gaz Metan CFR Craiova a eliminat-o pe Ceahlăul din Cupa României

Fotbal: Gaz Metan CFR Craiova a eliminat-o pe Ceahlăul din Cupa României

Gaz Metan CFR Craiova (Liga a II-a) este a doua echipă din Bănie calificată în optimile Cupei României, după Universitatea. CFR a eliminat, miercuri seara, pe Ceahlăul Piatra Neamţ, după ce s-a impus pe terenul acesteia cu 4-3, după loviturile de departajare. La finalul celor 90 de minute regulamentare, scorul a fost 1-1. Golul gazdelor a fost marcat de Gafiţa ('19), în timp ce reuşita oaspeţilor a fost semnată de Ferariu (90+1- autogol). După prelungiri, tabela a arătat tot 1-1.  La loviturile de departajare pentru CFR Craiova au înscris S. Chivu, Lăpădat şi Neacşa, iar Stanciu a ratat.

Pentru Ceahlăul au marcat Doicaru şi Cebotaru, iar Viţelaru, Bădescu şi Barna au irosit loviturile de la 11 metri

Ceahlăul: 12. Roheţki – 21. Ferariu, 17. Viţelaru, 24. Forminte, 8. Barna – 6. Achim – 15. Bădescu, 13. Onciu (10. Sofroni '60), 7. Cebotaru -14. Gafiţa (9. Doicaru '106), 19. Fabron (11. Tudosa '46). Antrenor: Mihai Ionescu.

CFR Craiova : 12. Râmniceanu – 7. Buleică, 18. Nicola, 15. P. Irimescu, 25. M. Gheorghe (5. Neacşa '84) – 20. Găman, 9. Mitroi, 10. Pătrană (21. Stanciu '69), 23. Buzărnescu (16. Vigariu '53) – 11. Lăpădat, 8. S. Chivu. Antrenor: Ionel Gane.

Cartonaş galben: Achim '62, Tudosă '103 / Viţelaru '24, Stanciu '85.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Florin Dreve (central), Micloş Nagy şi Monica Rigo (asistenţi), Cristian Sava (Rezervă). Observatori la acest joc au fost desemnaţi Nicolae Marodin şi Victor Ciocan.

La patida de la Piatra Neamţ au asistat aproximativ 500 de spectatori.