9.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal: Universitatea Craiova - Gloria Bistriţa 5-1

Fotbal: Universitatea Craiova – Gloria Bistriţa 5-1

Universitatea Craiova a câştigat, scor 5-1 (2-0), partida disputată pe teren propriu, împotriva echipei Gloria Bistriţa, din runda a 5-a a Ligii I.

Golurile Craiovei  au fost marcate de Michael Baird '32, '64, Valentin Badea '42, Florin Costea '52 şi Wobay '82 , în timp ce reuşita oaspeţilor a fost semnată de Hora '81.

În minutul 32, atacantul Michael Baird a deschis scorul pentru Universitatea Craiova, jucătorul australian marcând un gol superb, din întoarcere, de la şase metri, printr-un şut din demivoleu.

În minutul 42, atacantul Valentin Badea a dus scorul la 2-0 pentru gazde, după ce a trimis cu capul în poartă, din interiorul careului oaspeţilor, o centrare venită de pe partea stângă de la Bărboianu.

În minutul 52, Baird a centrat de pe partea stângă iar Florin Costea a marcat cu o lovitură de cap de la şase metri.

În minutul 64, fundaşul Bărboianu a trimis o centrare de pe partea stângă, care a fost reluată în poartă, de la zece metri, de Michael Baird.

În minutul 81, atacantul echipei bistriţene, Hora, a marcat cu un şut de la şase metri în urma unei centrări venite de pe partea stângă de la Băjenaru.

În minutul 82 , atacantul Universităţii Craiova, Wobay, a izbutit să înscrie după ce l-a driblat, la zece metri, pe fundaşul Rus şi a trimis un şut care l-a lăsat fără replică pe portarul oaspeţilor, Albuţ.

U. Craiova : 21. S. Lung Jr. – 2. Bărboianu, 3. R. Barbu, 6. D. Stoica, 27. Rose – 30. Prepeliţă, 8. Şoavă, 13. Dilevski (88. N Nicolae '72), 10. Fl. Costea (9. M. Costea ' 66) – 11. V. Badea, 17. Baird (77. Wobay '71). Antrenor: Daniel Mogoşanu.

Gloria Bistriţa: 22. Albuţ – 23. Vagner (14. Hodoroabă '46), 6. Rus, 18. Frăsinescu, 27. D. Sînmărtean – 17. Săceanu (30. Băjenaru '69), 26. Enescu (2. C. Petre '46), 14. Achim, 5. Velcovici – 10. L. Sînmărtean, 24. Hora. Antrenor: Sandu Tăbârcă.

Cartonaşe galbene: F. Costea '18, Bărboianu '64 / Vanger '2, Enescu '40.

Partida de pe arena Ion Oblemenco a fost arbitrată de o brigadă formată din Cătălin Buşi (central), Daniel Hulubei şi Mihai Ovidiu Artene (asistenţi), Dragoş Istrate (rezervă). Observatori acestui joc au fost Ioan Mureşan şi Octavian Goga.

O parte a galeriei Universităţii Craiova a strigat, în prima repriză a meciului, împotriva preşedintelui Adrian Mititelu şi i-a scandat numele fostului selecţioner Victor Piţurcă.

La meci au asistat aproximativ 1.500 de spectatori.