13.3 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitatePolo: România s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial

Polo: România s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial

Reprezentativa de polo a României a învins Australia în meciul de baraj pentru calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de la Roma. Tricolorii, conduşi de pe bancă de antrenorul maghiar Istvan Kovacs, s-au impus cu 7-5, prin golurile marcate de Diaconu (2), Cosmin Radu, Kadar (2), Iosep şi Georgescu.

România s-a clasat pe locul al doilea în grupa D, după victoriile cu Macedonia şi Italia şi înfrângerea cu SUA, apoi a fost nevoită să dispute acest meci de baraj cu Australia pentru a ajunge în sferturi.

Romania: Stoenescu, Drăguşin – Radu (6), Buşilă, Edi Andrei, Kadar (8, 29), Negrean, Matei, Iosep (19), Georgescu (24), Dunca, Diaconu (2, 30), Ghiban. Antrenori: I. Kovacs, L. Balanov, G. Lisac.