20.1 C
joi, 16 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal: Pandurii Târgu Jiu - Ujpest 3-1

Fotbal: Pandurii Târgu Jiu – Ujpest 3-1

Pandurii Târgu Jiu s-a impus, joi seara, scor 3-1, într-un meci amical disputat pe arena formaţiei ungare Ujpest Budapesta, adversara Stelei din preliminariile Ligii Europa, informează NewsIn.
Golurile echipei pregătite de Sorin Cârţu au fost marcate de Vladimir Ribic (83), Raskovic (85) şi Ionuţ Luţu (87), în timp ce unica reuşita a gazdelor i-a aparţinut vedetei echipei Peter Kabat (56).
Începând din minutul 62, ungurii au jucat în inferioritate numerică, după ce Zoltan Pollak a fost eliminat direct, în urma unui fault dur asupra lui Rusu.
Partida s-a disputat pe stadionul Szuzsa Ferenc în faţa a aproximativ 1.500 de spectatori, iar la Pandurii a evoluat şi sârbul Vladimir Ribic, ultima oară la Arsenal Kiev şi fost coleg cu Ionuţ Luţu în Kazahstan.
Tehnicienii celor două echipe, scoţianul Willie McStay, respectiv Sorin Cârţu au folosit următoarele formule de joc:

Ujpest: Balajcza – Vermes, Vasko, Korcsmar, Pollak – Dudics, Şandor (Lambulics 76), Stokes, Tisza (Simek 64) – Kabat, Rajczi (Simon 71).

Pandurii: Mingote – Popete, Martinovic, Chibulcutean, Grecu – Hidişan, Nalaţi, Stângă, Vasilache – Stromajer, Tilincă. În repriza secundă au mai jucat: Stanca – Kutlacic, Cardoso, Luţu, Murgan, Păcurar, Ribic, Raskovic, Rada, Rusu şi Basara.

Ujpest Budapesta va întâlni la 16 iulie, la Bucureşti, pe Steaua, în prima manşă a turului 2 preliminar al Ligii Europa, urmând ca returul să se dispute o săptămână mai târziu, pe arena Szuzsa Ferenc.