20.6 C
Știri de ultima orăActualitateFotbal: CFR Cluj a câştigat pentru a doua oară consecutiv Cupa României

Fotbal: CFR Cluj a câştigat pentru a doua oară consecutiv Cupa României

Formaţia CFR Cluj a câştigat pentru a doua oară consecutiv Cupa României, după ce a învins, sâmbătă, echipa FC Timişoara, cu scorul de 3-0 (2-0), într-o partidă disputată pe stadionul "Municipal" din Târgu Jiu, informează Mediafax.

Golurile au fost marcate de Ciprian Deac, în minutul 6, Sixto Peralta, în minutul 28 din penalti, şi Juan Emmanuel Culio, în minutul 54.

1-0: Ciprian Deac a reluat, cu capul, din interiorul careului de 6 metri, o lovitură de colţ, executată de Culio, de pe partea dreaptă, profitând şi de o ieşire greşită a portarului Pantilimon.

2-0: Latovlevici l-a faultat în careu pe Toni, asistentul Aurel Oniţă a semnalizat infracţiunea arbitrului Cristian Balaj, care a dictat penalti. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Peralta, care a trimis pe jos, în colţul stâng şi l-a păcălit astfel pe Pantilimon, plecat în partea opusă.

3-0: Peralta a trimis în mijlocul careului echipei FC Timişoara de unde, nemarcat, Culio a şutat din prima în vinclul porţii lui Pantilimon.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro – 2. Tony, 6. Mureşan, 15. Alcantara, 4. Panin – 31. Dani – 23. Mara (99. Ruiz '81), 8. Peralta (33. Pereira '58), 19.Culio, 77. Deac (8. Dubarbier '69) – 17. Y. Kone. Antrenor: Antonio Conceicao.

FC Timişoara: 29. Pantilimon – 30. Bădoi (11. Arm. Karamian '46), 6. Nibombe (16. Luchin '75), 28. Cisovsky, 3. Latovlevici – 7. St. Stancu, 17. Borbely (8. Vrsici '58), 5. Alexa, 10. Art. Karamian – 9. Parks, 18. Bucur. Antrenor: Valentin Velcea.

Cartonaşe galbene: Peralta '35, Y. Kone '41, Culio '54 / Alexa '34, Borbely '36

Arbitri: Cristian Balaj (central) – Cristian Nica, Aurel Oniţă (asistenţi) – Teodora Albon (rezervă).