14.2 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateGimnastică: România a luat trei medalii la CE de la Milano

Gimnastică: România a luat trei medalii la CE de la Milano

Delegaţia României a obţinut trei medalii, două de argint şi una de bronz, la Campionatele Europene de gimnastică de la Milano, graţie reuşitelor lui Flavius Koczi, Anamariei Tămârjan şi Gabrielei Drăgoi.
Prima medalie a fost obţinută de Flavius Koczi, care a obţinut argintul la sărituri.
Următoarele două medalii au venit în finala de la bărnă, unde România a avut două reprezentante pe podium. Anamaria Tămârjan a obţinut argintul, în timp ce Gabriela Drăgoi s-a clasat pe treapta a treia şi a luat bronzul.
Principala speranţă a tricolorilor la medalii, Sandra Izbaşa, a ratat podiumul în finala de la sol, unde a fost notată cu 13.900, după ce arbitrele nu i-au acordat un element important din execuţie şi i-au scăzut nota de plecare a exerciţiului, de la 5.5, la 4.9. Antrenorul lotului feminin, Nicolae Forminte, precum şi preşedintele Federaţiei Române de Gimnastică, Adrian Stoica, au făcut contestaţie, însă nota Sandrei Izbaşa a rămas aceeaşi.