22.9 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateAtletism: Constantina Diţă a câştigat cursa de 10 km de la Tokyo

Atletism: Constantina Diţă a câştigat cursa de 10 km de la Tokyo

Atleta Constantina Diţă a câştigat cursa de 10 km de la Tokyo, iar Luminiţa Talpoş s-a clasat pe locul 10, la care s-a impus reprezentanta gazdelor Mizuho Nasukawa.
Cursa de 10 kilometri a fost şi una de susţinere a candidaturii oraşului Tokyo pentru Jocurile Olimpice din 2016.
"M-am simţit bine, am alergat relaxată deşi vin după o săptămână extrem de obositoare aici în Japonia, însă nu am putut să nu ţin cont de încurajările extraordinare ale oamenilor de pe traseu, astfel încât am dat ce-am avut mai bun", a declarat Constantina Diţă la finalul cursei.
La masculin, primul care a trecut linia de sosire a fost kenyanul Salim Kipsang, după două ore, 10 minute şi 27 de secunde de la start.