19.8 C
luni, 13 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal: Romania - Croaţia, scor 1-2 într-un meci amical

Fotbal: Romania – Croaţia, scor 1-2 într-un meci amical

Echipa naţională a României a fost învinsă, miercuri seară, cu scorul de 2-1 (1-1), de reprezentativa Croaţiei, într-un meci amical disputat pe stadionul Steaua şi care a pregătit întâlnirea cu selecţionata Serbiei din preliminariile Cupei Mondiale din 2010. Pentru România a înscris Marica, în minutul 22, croaţii marcând prin Olici '28 şi Krancjar '75.România a deschis scorul în minutul 22, atunci când Cociş a pasat în adâncime, un fundaş croat a respins greşit şi Marica a înscris cu un şut puternic din 12 metri.

În minutul 28, Rakitici a executat o lovitură liberă de pe partea stângă şi Olici a deviat balonul cu capul, restabilibnd egalitatea pe tabela de marcaj. Golul victoriei croaţilor a fost înscris în minutul 75 de Krancjar, care a primit o pasă în careul mic al lui Lobonţ de la Eduardo, după o greşeală a lui Goian.

România: 1. Lobonţ (12. Pantilimon '80) – 2. Contra (20. Ogăraru '46), 4. Tamaş, 6. Rădoi (15. D. Goian '73), 3. Raţ (14. Neşu '46) – 5. Ov. Petre, 8. Codrea (21. Bourceanu '72) – 7. Fl. Petre (16. Nicoliţă '46), 11. Cociş (22. Tameş '80), 10. Fl. Costea (19. Gh. Bucur '61) – 9. Marica (18. Varga '87). Selecţioner: Victor Piţurcă.

Croaţia: 1. Pletikosa – 5. Corluka, 2. Krizanaci, 3. Simunici (4. R. Kovaci '46), 6. Pranjici (22. Kale '70) – 11. Srna, 10. Modrici (8. Vukojevici '61; 13. Pokrivaci '80), 15. Jurici, 7. Rakitici – 18. Olici (9. Eduardo '61), 21. Petrici (19. Kranjcar '46). Selecţioner: Slaven Bilici.

Cartonaşe galbene: Gh. Bucur '78 / Srna '88.

Partida a fost arbitrată de Cristian Balaj, ajutat de asistenţii Cristian Nica şi Aurel Oniţă. Arbitru de rezervă a fost Aurelian Bogaciu.

La meci au asistat 8.000 de spectatori.

Înaintea începerii meciului amical de fotbal dintre echipa naţională a României şi reprezentativa Croaţiei s-a ţinut un minut de reculegere în memoria handbalistului Marian Cozma, ucis în noaptea de sâmbătă spre duminică, în Ungaria. În momentul în care s-a ţinut minutul de reculegere, cei aproximativ 200 de suporteri croaţi prezenţi la meci au aplaudat.