23.9 C
Craiova
marți, 8 iulie, 2025
Știri de ultima orăActualitateDNA l-a trimis în judecată pe deputatul moldovean Valeriu Guma

DNA l-a trimis în judecată pe deputatul moldovean Valeriu Guma

Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie au dispus astăzi trimiterea în judecată a lui Valeriu Guma, deputat din Republica Moldova, care este acuzat de cumpărare de influenţă, complicitate la infracţiunea de dare de mită şi complicitate la infracţiunea de luare de mită.

Potrivit unui comunicat de presă al DNA, procurorii au reţinut în rechizitoriul întocmit că, în cursul verii anului 2006, în urma unor negocieri purtate în mod direct sau prin intermediul altor persoane, Guma a promis anumite sume de bani, iar la 11 septembrie 2006, prin intermediul lui Ludmila Buzu (sora inculpatului), i-a remis suma de 20.000 USD lui Alexandru Mîndruţ, consilier al vicepreşedintelui Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS), care avea influenţă sau lăsa să se creadă că are influenţă asupra unor funcţionari din cadrul aceleiaşi instituţii.

"În schimbul banilor, consilierul AVAS, uzând de funcţia sa, urma să îi determine pe funcţionarii abilitaţi să aprobe o convenţie de menţinere în vigoare a contractului de privatizare a S.C. Gerom Buzău (Guma Valeriu fiind unul din acţionarii societăţii). Acest beneficiu era urmărit de inculpatul Guma Valeriu întrucât AVAS era îndreptăţită să desfiinţeze contractul de privatizare, ca urmare a neîndeplinirii obligaţiilor asumate prin acest contract încheiat în septembrie 2002. Din luna ianuarie 2007, Mîndruţ Alexandru a devenit director general al Direcţiei Juridice din cadrul AVAS, fiind implicat în mod direct, prin departamentele aflate în structura acestei direcţii, în soluţionarea aspectelor juridice legate de monitorizarea post-privatizare", se arată în comunicatul de presă al Direcţiei Naţionale Anticorupţie.

De asemenea, potrivit DNA, la data de 27 februarie 2007, Valeriu Guma l-a ajutat pe Sergiu Bulăţel să îi remită lui Alexandru Mîndruţ suma de 20.000 USD prin intermediul lui Ludmila Buzu.

În schimbul banilor, funcţionarul AVAS urma să soluţioneze favorabil litigiul apărut ca urmare a neplăţii, de către acţionarii S.C Gerom SA Buzau a unor penalităţi în sumă de 214.000 euro pentru neefectuarea investiţiilor de mediu.

Deputatul Valeriu Guma, în mod constant, s-a sustras de la urmărirea penală, susţin procurorii DNA.

Din acest motiv, în cursul lunii februarie a acestui an, s-a solicitat Tribunalului Bucureşti arestarea preventivă în lipsă a acestuia, instanţa nepronunţându-se până la această dată.

"Această cauză s-a format ca urmare a disjungerii dispuse din dosarul în care, la data de 24 aprilie 2007, procurorii DNA au dispus trimiterea în judecată a inculpaţilor Mîndruţ Alexandru (pentru săvârşirea infracţiunilor de trafic de influenţă şi luare de mită), Buzu Ludmila (pentru complicitate la infracţiunile de cumpărare de influenţă, la dare şi luare de mită) şi Bulăţel Sergiu (pentru săvârşirea infracţiunii de dare de mită) în prezent aceştia fiind judecaţi într-un dosar aflat pe rolul Tribunalului Bucureşti", se mai arată în comunicatul de presă al DNA.

Dosarul a fost trimis spre soluţionare la Tribunalul Bucureşti.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS