Preşedintele Traian Băsescu a atras atenţia partidelor politice şi reprezentanţilor Guvernului că, deşi efectele scumpirilor creează dificultăţi populaţiei sărace, trebuie adoptat un set de măsuri evitând însă tentaţia populismului ce ar afecta negativ economia naţională.
Preşedintele a făcut apel la responsabilitatea partidelor politice în ceea ce priveşte problema impactului scumpirilor asupra populaţiei sărace şi a solicitat reprezentanţilor Guvernului prezenţi la întâlnire, ministrul muncii Paul Păcuraru, şi cel al economiei şi finanţelor, Varujan Vosganian, să discute cu partidele politice un set de măsuri care să fie adresate populaţiei sărace, fără a afecta obiectivul reducerii inflaţiei. "Preşedintele a apreciat deschiderea la dialog a partidelor, precum şi preocuparea pentru găsirea unor soluţii, însă a precizat că soluţiile avute în vedere nu trebuie să pericliteze obiectivul de inflaţie revizuit pentru 2008 şi obiectivul asumat de România de a adera la moneda euro în anul 2014", se arată într-un comunicat de presă al Administraţiei Prezidenţiale.
Băsescu a spus, în cadrul discuţiilor de la Cotroceni, că atât Guvernul, cât şi partidele trebuie să evite tentaţia de a răspunde prin soluţii populiste, ceee ce ar pune în pericol economia naţională, pe termen mediu şi lung.
Şeful statului a informat partidele cu privire la concluziile recentului Consiliu European de la Bruxelles, accentuând faptul că statele membre ale Uniunii Europene nu se îndreaptă totuşi către adoptarea unor soluţii demagogice sau populiste.
Băsescu a menţionat şi faptul că partidele trebuie să aibă în vedere vulnerabilităţile majore ale economiei ţării noastre în raport cu media statelor membre UE în elaborarea programelor de guvernare în perspectiva alegerilor parlamentare. În acest sens, preşedintele a făcut referire la nivelul productivităţii muncii, reforma în agricultură, reforma educaţiei, promovarea cercetării şi inovării, reducerea birocraţiei, reducerea consumului de energie, flexibilizarea pieţei muncii, recuperarea decalajelor în ceea ce priveşte infrastructura şi încurajarea întreprinderilor mici şi mijlocii, se mai precizează în comunicat.
Şeful statului a atenţionat că din cauza necontinuării reformelor structurale, România este extrem de vulnerabilă la orice criză economică internaţională, precum situaţia generată de creşterea explozivă a preţurilor la energie sau la alimente.