24 C
miercuri, 22 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateEURO 2008: România a ratat calificarea în sferturi, după ce a pierdut cu 0-2 în faţa Olandei

Echipa naţională a României a pierdut aseară, scor 0-2, partida cu Olanda, ultima din cadrul Grupei C a Campionatului European, şi a ratat calificarea în sferturile de finală ale competiţiei, informează NewsIn.

OLANDA – ROMÂNIA 2-0 (Huntelaar 54, Van Persie 87)

Olanda: Stekelenburg – Boulahrouz (Melchiot 58), Heitinga, Bouma, De Cler – De Zeuw, Engeelar – Afellay, Van Persie, Robben (Kuyt 62) – Huntelaar (Vennegoor of Hesselink 82). Selecţioner: Marco van Basten

România: Lobonţ – Contra, Tamaş, Ghionea, Raţ – Cociş, Codrea (Dică 71), Chivu – Nicoliţă (Fl. Petre 82), Mutu – M. Niculae (D. Niculae 59). Selecţioner: Victor Piţurcă

Cartonaş galben: Chivu 78

Arbitri: Massimo Busacca – Matthias Arnet, Stephane Cuhat (toţi Elveţia).

Stadion: Stade de Suisse Wankdorf (Berna); Spectatori: 30.777 (cu casa închisă)

Cum s-au marcat golurile:

1-0, min 54: Afellay a centrat de pe partea dreaptă în careul tricolorilor, Engeelar a lăsat mingea să treacă, păcălindu-i pe fundaşii adverşi, iar Huntelaar a marcat cu un şut în stânga lui Lobonţ.

2-0, min 87: Van Persie a preluat pe piept o minge venită de la De Zeeuw, a trecut de Cosmin Contra, şi l-a învins pe Lobonţ cu un şut la colţul scurt.

În celălalt meci al grupei Italia a trecut cu scorul de 2-0 de Franţa şi a reuşit calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European. Clasamentul final al Grupei C: 1. Olanda 9p (9-1); 2. Italia 4p (3-4); 3. România 2p (1-3); 4. Franţa 1p (1-6).

Echipa naţională a României a folosit în premieră la acest Campionat European un echipament de rezervă, pe cel alb. În altă ordine de idei, cei 7.000 de suporteri români au aplaudat în picioare imnul oficial al Olandei, atât în timpul intonării lui, cât şi la final.

Selecţionerul Olandei, Marco van Basten, a început meciul cu doar doi dintre titularii pe care i-a folosit în disputa cu Franţa, de miercuri. Astfel, în "primul 11" gândit de tehnician s-au mai regăsit doar Boulahrouz, jucător convocat de urgenţă înaintea începerii turneului, şi mijlocaşul Engelaar, în timp ce restul vedetelor, în frunte cu Van Nistelrooy, au luat loc pe banca de rezerve.

În urma acestui rezultat, echipa naţională a României rămâne cu un singur succes în faţa Olandei, chiar la penultima întâlnire, pe 13 octombrie 2007, la Constanţa, în preliminariile actualului EURO, când s-a impus cu 1-0, graţie reuşitei lui Dorin Goian. În cele 11 întâlniri directe, tricolorii au mai obţinut şi trei rezultate de egalitate, în timp ce olandezii au câştigat restul de şapte. Golaverajul este superior batavilor: 18-2.

În cazul în care ar fi reuşit să învingă Olanda, România şi-ar fi asigurat calificarea în sferturile de finală ale competiţiei, acolo unde ar fi întâlnit, duminică, reprezentativa Spaniei, pe stadionul Ernst Happel din Viena.

Olanda este echipa cu cele mai multe goluri marcate la EURO 2008, în cele trei jocuri din grupă, reuşind să înscrie de nouă ori. Pe poziţia secundă se află Spania, cu şase reuşite, dar cu un meci mai puţin disputat.

Reprezentativa Olandei a avut o posesie a mingii de 61% pe durata celor 90 de minute, în timp ce România doar 31%. Tricolorii au avut doar două şuturi pe poartă, ambele ale lui Mutu, batavii având cinci astfel de ocazii.

Aceasta a fost a 13-a partidă pe care naţionala a României a disputat-o în cadrul unui turneu final de Campionat European. Până acum, tricolorii au avut următorul palmares: 12 1 4 7 8-15.

România nu a reuşit să câştige niciodată vreun meci disputat pe data de 17 iunie. Tricolorii au obţinut un singur egal, scor 3-3, în 1972, într-un joc amical, disputat la Bucureşti, contra Italiei. Iată şi lista meciurilor pe care echipa naţională le are în palmares şi care s-au disputat pe 17 iunie:

17.06.1935, Iugoslavia-România, scor 2-0, Cupa Balcanică

17.06.1956, România-Suedia, scor 0-2, amical

17.06.1972, România-Italia, scor 3-3, amical

17.06.1984, Germania de Vest-România, scor 2-1, Campionatul European

17.06.2000, România-Portugalia, scor 0-1, Campionatul European