17.3 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateEURO 2008: Franţa-Italia 0-2, în Grupa C

EURO 2008: Franţa-Italia 0-2, în Grupa C

Echipa naţională a Italiei a învins aseară cu 2-0 reprezentativa similară a Franţei, în ultima etapă a Grupei C, şi a reuşit calificarea în sferturi de pe locul secund, cu 4 puncte acumulate.

FRANŢA – ITALIA 0-2 (Pirlo 25-penalty, De Rossi 62)

Franţa: Coupet – Clerc, Gallas, Abidal, Evra – Govou (Anelka 66), Toulalan, Makelele, Ribery (Nasri 10, Boumsong 26) – Benzema, Henry. Selecţioner: Raymond Domenech.

Italia: Buffon – Zambrotta, Panucci, Chiellini, Grosso – Pirlo (Ambrosini 55), De Rossi, Gattuso (Aquillani 82) – Perrotta (Camoranesi 64) – Toni, Cassano. Selecţioner: Roberto Donadoni.

Cartonaşe galbene: Evra 18, Govou 47, Boumsong 72, Henry 85 / Pirlo 44, Chiellini 45+4, Gattuso 54

Cartonaş roşu: Abidal 24

Arbitri: Lubos Michel – Roman Slysko, Martin Balko (toţi Slovacia)

Stadion: Letzigrund (Zurich); Spectatori: 30.000

Cum s-au marcat golurile:

0-1, min. 25: Pirlo transformă un penalty după ce Toni a fost faultat de Abidal, care a fost şi eliminat.

0-2, min. 62: De Rossi şutează din lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, balonul se loveşte de Henry, care era în zid, iar mingea este deviată în poarta naţionalei Franţei.

Franck Ribery a fost înlocuit în minutul 10 al partidei după ce a suferit o accidentare la glezna stângă în urma unui duel cu Zambrotta. Mijlocaşul lui Bayern a fost scos de pe teren pe targă. În locul lui a fost introdus pe teren Nasri, care, după numai 16 minute, a fost scos de pe teren, fiind înlocuit cu Boumsong, după ce Abidal a fost eliminat.

Italia va întâlni în sferturile de finală naţionala Spaniei, la 22 iunie, la Viena