19.2 C
vineri, 24 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal: Manchester United a câştigat Liga Campionilor

Fotbal: Manchester United a câştigat Liga Campionilor

Campioana Angliei, Manchester United, a câştigat miercuri seară ediţia 2007/2008 a Ligii Campionilor, după ce s-a impus în faţa lui Chelsea Londra la loviturile de departajare, scorul la finalul celor 90 de minute şi al prelungirilor fiind egal, 1-1, informează site-ul UEFA.
Cristiano Ronaldo a deschis scorul pentru Manchester (26), dar Lampard a adus egalarea în finalul primei reprize (45).
În minutul 87, Ryan Giggs (35 de ani) a intrat pe teren în locul lui Scholes şi a devenit jucătorul cu cele mai multe prezenţe în tricoul lui Manchester United, doborând recordul deţinut de Bobby Charlton (758).
Atacantul lui Chelsea, Didier Drogba, a fost eliminat în minutul 116, pentru că l-a lovit intenţionat peste faţă pe Vidic.
La loviturile de departajare Manchester a înscris prin Tevez, Carrick, Hargreaves, Nani, Anderson şi Giggs, în vreme ce Ronaldo a ratat. Pentru Chelsea au marcat Ballack, Belletti, Lampard, Cole, Kalou, în timp ce Terry şi Anelka au ratat.

Manchester: Van der Sar – Brown (Anderson 120), Ferdinand, Vidic, Evra – Hargreaves, Scholes (Giggs 87), Carrick, C. Ronaldo – Rooney (Nani 101), Tevez. Antrenor: Alex Ferguson

Chelsea: Cech – Essien, Terry, Carvalho, A. Cole – Ballack, Makelele (Belletti 120), Lampard – J. Cole (Anelka 99), Malouda (Kalou 92) – Drogba: Antrenor: Avram Grant