12.6 C
sâmbătă, 4 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateDinamo Bucureşti a câştigat Cupa României la rugby

Dinamo Bucureşti a câştigat Cupa României la rugby

Echipa Dinamo Bucureşti a câştigat Cupa României la rugby, după ce a învins astăzi, cu scorul 30-18 (9-12), formaţia Steaua Bucureşti, în finala disputată pe stadionul Arcul de Triumf, informează site-ul rugby.ro.Cele două echipe au mers cap la cap până spre finalul partidei, ambele reuşind câte şase lovituri de penalitate: Steaua prin Vlaicu, iar Dinamo prin Stanca.Diferenţa a fost făcută de două eseuri marcate de Dinamo pe finalul jocului. Primul a fost reuşit şi transformat de Stanca, iar cel de-al doilea, marcat de Teaşcă, a rămas netransformat.Dinamo a câştigat Cupa României după ce în ultimii trei ani trofeul a revenit Stelei.În prima repriză a întâlnirii, câte un jucător de la fiecare echipă – Popârlan (Dinamo) şi Prepeliţă (Steaua) – au fost eliminaţi pentru 10 minute. Alte două eliminări temporare au fost dictate în partea a doua a jocului, Bărbuliceanu (Dinamo) şi Dan Vlad (Steaua) primind cartonaşe galbene după ce au fost implicaţi într-o încăierare generală în care jucătorii şi-au împărţit şi câţiva pumni.