30.6 C
marți, 4 iunie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal: Chelsea s-a calificat în finala Ligii Campionilor unde va întâlni pe Manchester United

Formaţia engleză Chelsea Londra s-a calificat pentru prima dată în finala Ligii Campionilor, unde va întâlni pe Manchester United, după ce miercuri seară a câştigat cu 3-2, după prelungiri, manşa secundă a semifinalei disputate pe teren propriu împotriva lui Liverpool.
Gazdele au deschis scorul prin Drogba, în minutul 33, în timp ce Liverpool a egalat prin golul reuşit de spaniolul Fernando Torres în minutul 64, iar partida a intrat în prelungiri, după ce în tur scorul a fost egal, 1-1.
Arbitrul italian Roberto Rosetti a dictat penalty pentru Chelsea în urma unui fault comis de Hyypia la Ballack, iar Frank Lampard a înscris pentru 2-1, în minutul 98. Ivorianul Drogba a reuşit al doilea său gol, în minutul 105, iar scorul final, 3-2, a fost stabilit de Babel, în minutul 117.

Chelsea: Cech – Essien, Carvalho, Terry, A.Cole – J.Cole (Anelka 91), Ballack, Makelele, Lampard (Şevcenko 119), Kalou (Malouda 70) – Drogba. Antrenor: Avram Grant.

Liverpool: Reina – Arbeloa, Carragher, Skrtel (Hyypia 22), Riise – Kuyt, Alonso, Gerrard, Mascherano, Benayoun (Pennant 78) – Torres (Babel 108). Antrenor: Rafael Benitez.

Finala Ligii Campionilor va avea loc la 21 mai, la Moscova, pe stadionul Lujniki.