13.3 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal, Liga I, etapa 30 - POLI TIMIŞOARA - UNIVERSITATEA CRAIOVA 1-3

Fotbal, Liga I, etapa 30 – POLI TIMIŞOARA – UNIVERSITATEA CRAIOVA 1-3

Universitatea Craiova s-a impus în deplasare cu scorul de 3-1 în faţa lui Poli Timişoara,  în meciul jucat în această seară pe Stadionul Dan Păltinişanu, în etapa 30-a a Ligii I. Toate cele patru goluri au fost marcate de elevii lui Nicolo Napoli.

POLI TIMIŞOARA-UNIVERSITATEA CRAIOVA 1-3 (Dina-autogol 16/Costea 22, 36, Dina 89)

Poli Timişoara: Popa – Bădoi, Scutaru (Raţiu 65), Borbely (Vrsic 74), Milhazes – Abiodun, Srhoj, Aliuţă, Arman Karamyan (Rusic 60) – Ganea, G. Bucur. Antrenor: Dusan Uhrin Jr

Universitatea Craiova: Bornescu – Dănănae, Stoica, Găman (Bărboianu 58), Rose – Wobay, Prepeliţă, Dilevski, Gângioveanu (Ionescu 75) – Dina, Fl. Costea (Barbu 90+2). Antrenor: Nicolo Napoli

Cartonaş galben: Raţiu 73

Arbitri: Alexandru Tudor – Bogdan Velicu, Gero Szabo

Stadion: Dan Păltinişanu; Spectatori: 10 000

Cum s-au marcat golurile:

1-0, min. 16: Poli Timişoara a deschis scorul după o greşeală a lui Dina, care a deviat balonul cu capul în propria poartă.

1-1, min. 22: Florin Costea a scăpat singur în careul gazdelor şi a şutat la colţul lung al porţii lui Popa.

1-2, min. 36: Costea a realizat dubla, după ce a şutat spectaculos în urma unei centrări primite de la Wobay.

1-3, min. 89: Dina a înscris în poarta lui Popa după o pasă primită de la Costea, în urma unui contraatac al oltenilor.

În minutul 26 Universităţii Craiova i s-a anulat un gol, pentru un fault în atac al lui Găman.

Marius Barbu, care i-a luat locul lui Costea în minutul 90+2, a debutat în Liga I.