14.4 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal, Liga I, etapa 26: PANDURII TG. JIU-POLITEHNICA IAŞI 1-0

Fotbal, Liga I, etapa 26: PANDURII TG. JIU-POLITEHNICA IAŞI 1-0

Formaţia Pandurii Târgu Jiu s-a impus astăzi în faţa Politehnicii Iaşi, scor 1-0, în etapa a 26-a a Ligii I, într-o partidă în care oaspeţii au evoluat mai mult de 80 de minute în zece oameni, după eliminarea lui Bâlbă, informează NewsIn.PANDURII TG. JIU-POLITEHNICA IAŞI 1-0 (Arrieta 75) Pandurii: Mingote – Popete, Rus, Chibulcutean, Djapka (Cardoso 46) – Vasilache, Vancea (Popescu 54), Orac, Iordache – Al. Piţurcă, Stromajer (Arrieta 66). Antrenor: Eugen Neagoe. Poli Iaşi: Brăneţ – Homei, Onuţ, Munteanu, Pecnik – Bersnjak, A.Ilie (Buta 18), Naidin (Pălimaru 71), Milea (Ciobanu 87), Sfârlea – Bâlbă. Antrenor: Ionuţ Popa. Cartonaşe galbene: Stromajer 15, Popete 40 / Pecnik 43, Sfârlea 45+1, Onuţ 77, Munteanu 88 Cartonaş roşu: Bâlbă 7 Arbitri: Mugurel Drăgănescu – Miklos Nagy, Sorin Caia Stadion: Municipal; Spectatori: 7.000 Cum s-a marcat golul: 1-0, min. 75: Arrieta a pătruns în careul şi a marcat cu un şut spectaculos în poarta lui Brăneţ.  Oaspeţii au rămas în 10 jucători încă din minutul 7, când Bâlbă a luat primit cartonaş roşu după un fault dur. În minutul 90, după ce Piţurcă a căzut în careu în urma unui duel cu Brăneţ, centralul Drăgănescu a dictat penalty. Ulterior, după ce s-a consultat cu tuşierul a anulat decizia iniţială. În meciul tur, Politehnica s-a impus cu 1-0, printr-un gol marcat în minutul 89 de Romulus Miclea.  Pandurii a obţinut cea de-a patra victorie consecutivă după revenirea pe banca tehnică a antrenorului Eugen Neagoe. Atacantul spaniol Ibon Perez Arrieta s-a aflat la primul gol marcat pentru echipa din Târgu Jiu.