17.9 C
vineri, 17 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal - Cupa Africii: Egipt a învins pe Camerun şi a câştigat trofeul pentru a doua oară consecutiv

Fotbal – Cupa Africii: Egipt a învins pe Camerun şi a câştigat trofeul pentru a doua oară consecutiv

Echipa naţională a Egiptului a câştigat Cupa Africii pe Naţiuni, după ce duminică a învins reprezentativa similară a Camerunului, scor 1-0, în finala competiţiei. Singurul gol al partidei a fost marcat de Aboutrika, în minutul 76. În minutul 82 al partidei, camerunezii au cerut o lovitură de la 11 metri, după un henţ al unui egiptean, însă centralul a lăsat jocul să continue.
Echipa naţională a Ghanei a obţinut medalia de bronz la Cupa Africii pe Naţiuni, după ce sâmbătă a învins reprezentativa similară a Costei de Fildeş, scor 4-2, în finală mică a competiţiei.
Au evoluat următoarele formaţii:

Camerun: Kameni – M'Bia, Tchato, R. Song, Atouba – A. Song (Gilles Binya 16) – Nkong, Geremi, Emana (Idrissou 55), Epalle (M'Bami 65) – Eto'o. Antrenor: Otto Pfister.

Egipt: Al Hadari – Gomaa, Said, Mohamed – Fathi, Hassan, Abd Radou, Moawad – Aboutrika (A. Ibrahim 89) – Moteab (Zidan 60), Zaki (Said 76). Antrenor: Hassan Shehata.