23.4 C
sâmbătă, 8 iunie, 2024
Știri de ultima orăActualitateTenis: Andrei Pavel a acces pe tabloul principal la US Open

Tenis: Andrei Pavel a acces pe tabloul principal la US Open

Tenismenul român Andrei Pavel a trecut, sâmbătă, de slovacul Lukas Kacko, scor 7-5 6-4, în turul trei al calificarilor la US Open şi obţinut astfel calificarea pe tabloul principal al ultimului turneu de Mare şlem al sezonului, informează site-ul oficial al competiţiei.
Andrei Pavel, numărul 97 ATP, îl va întâlni în primul tur pe germanul Dominik Meffert. Cei doi tenismeni nu s-au mai întâlnit în niciun meci până acum.
Andrei Pavel este la a zecea participare la US Open. Una din cele mai bune performanţe ale românului a fost în 2000, când a ajuns până în optimi, dar a fost eliminat de francezul Arnaud Clement, scor 6-3, 2-6, 1-6, 6-7. Clement îl învinsese în primul tur al turneului american pe Andre Agassi, scor 6-3, 6-2, 6-4.
În 2004, Andrei Pavel a ajuns din nou până în optimile turneului de la Flushing Meadow, unde a fost învins de câştigătorul acelei ediţii, elveţianul Roger Federer, dar în urma abandonului românului.