11.7 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateCiclism: Alberto Contador a câştigat Turul Franţei

Ciclism: Alberto Contador a câştigat Turul Franţei

Ciclistul spaniol Alberto Contador de la echipa Discovery Channel a câştigat a 94-a ediţie a Turului Franţei, după ce a terminat ultima etapă încheiată la Paris pe locul 34, informează site-ul oficial al competiţiei franceze. Alberto Contador s-a clasat pe primul loc în clasamentul general, după ce danezul Michael Rasmussen a fost suspendat de echipa Rabonbank din Marea Buclă, fiind suspect de dopaj. Pe locul doi în Marea Buclă a terminat Cadel Evans de la echipa Predictor Lotto, urmat pe trei de Levi Leipheimer de la Discovery Channel.Ultima etapă din Turul Franţei a fost câştigată de Daniele Bennati (Lampre), care a parcurs cei 146 de kilometri în 3h:51:03.Cea mai bună echipă a competiţiei franceze a fost desemnată Discovery Channel care a avut doi ciclişti în primii trei clasaţi.