19.6 C
miercuri, 22 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal: Brazilia a învins Argentina şi a câştigat Copa America

Fotbal: Brazilia a învins Argentina şi a câştigat Copa America

Reprezentativa Braziliei a învins cu scorul de 3-0 naţionala Argentinei în finala Copei America, disputată la Maracaibo (Venezuela) şi a câştigat trofeul, informează agenţia TGcom. Baptista a deschis scorul în minutul 4, cu un şut superb din colţul careului de 16 metri. La 1-0, Argentina a trimis mingea în bară prin Riquelme dar cei care au înscris au fost tot brazilienii, fundaşul Ayala ('39) trimiţând mingea în propria poartă la o centrare de pe partea dreaptă a lui Daniel Alves. Acesta din urmă a dus scorul la 3-0 în repriza a doua ('69) cu un şut pe jos de la 12-13 metri lateral dreapta. Rezultatul înscris pe tabelă la final a fost puţin exagerat după cum au stat lucrurile în teren. Brazilia a evoluat însă pragmatic, în stil italian, şi a fructificat toate ocaziile pe care le-a avut.