15.6 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal: meci din Intertoto întrerupt din cauza violenţelor

Fotbal: meci din Intertoto întrerupt din cauza violenţelor

Partida dintre echipa lituaniană Verta Vilk şi formaţia poloneză Legia Varşovia, contând pentru prima manşă a turului al doilea al Cupei UEFA Intertoto a fost întreruptă, duminică, la pauză, la scorul de 2-0, din cauza unor incidente violente. După cum informează l'equipe.fr, suporterii polonezi care au făcut deplasarea la Vilnius i-au atacat pe poliţiştii locali prezenţi la meci, iar arbitrul i-a anunţat pe jucători că nu va fluiera startul reprizei a doua decât atunci cânt violenţele din tribună vor înceta. Forţele de ordine au folosit gaze lacrimogene şi tunuri cu apă pentru a-i dispersa pe cei 3000 de fani ai polonezilor, dar fără rezultat. Incidentele au continuat mai mult de o jumătate de oră, iar arbitrul a refuzat să mai reia partida.