17.3 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal - Copa America: Argentina şi Mexic în semifinale

Fotbal – Copa America: Argentina şi Mexic în semifinale

Avalanşa de goluri care a caracterizat ediţia din acest an a Copei America a continuat şi în faza sferturilor de finală. Naţionala Argentinei a învins, duminică seară, cu scorul de 4-0 selecţionata statului Peru. Toate cele patru goluri ale "pumelor" au fost marcate în repriza a doua de Riquelme ('47, '85), Messi ('62) şi Mascherano ('75).
În aceeaşi fază a competiţiei, Mexic a zdrobit naţionala Paraguayului, cu scorul de 6-0. Castillo ('3, '38 pen.), Torrado ('26), Ruiz ('79), Blanco ('87) şi Bravo ('90) au marcat golurile învingătorilor. Paraguay a evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 2, când portarul Bobadilla a fost eliminat pentru un fault în careu.
Argentina şi Mexic se vor întâlni în penultimul act, miercuri, iar în cealaltă semifinală Brazilia va juca împotriva Uruguayului.