12 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăActualitateFotbal - Copa America: Victorie categorică a Argentinei

Fotbal – Copa America: Victorie categorică a Argentinei

Reprezentativa Argentinei, principala favorită la Copa America, a debutat, joi noaptea, cu dreptul la competiţia găzduită de Venezuela, învingând cu scorul de 4-1 reprezentativa Statelor Unite ale Americii, în cadrul Grupei C, informează l'equipe.fr. La Maracaibo, Americanii au deschis scorul în minutul 9, prin Johnson, care a transformat o lovitură de la 11 metri, dar la scurt timp, în minutul 11, Hernan Crespo a egalat. Scorul s-a menţinut 1-1 până în minutul 64, când acelaşi Crespo a făcut ca tabela să arate 2-1 pentru Argentina. Pablo Aimar a majorat diferenţa de pe tabelă în minutul 78, iar Carlos Tevez şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, cu cinci minute înainte de final. Argentina este singura reprezentativă dintre cele mai bine cotate care a venit în Venezuela cu cel mai bun lot.
În celălalt meci disputat în Grupa C a competiţiei, Paraguay a zdrobit cu 5-0 naţionala Columbiei, pentru învingători înscriind Santa Cruz de trei ori ('30,'64,'80) şi Cabanas de două ori ('85,'80).