Etapa 1 (28 iulie)
„U“ Craiova – Farul
Steaua – Ceahlăul
Gl. Buzău – Dinamo
FC Vaslui – UTA Arad
Gl. Bistriţa – Urziceni
Dacia Mioveni – Rapid
„U“ Cluj – Pandurii
Oţelul – CFR Cluj
Poli Timişoara – Poli Iaşi
Etapa 2 (4 august)
Farul – Steaua
Ceahlăul – Gl. Buzău
Dinamo – FC Vaslui
UTA Arad – Dacia Mioveni
Urziceni – „U“ Cluj
Rapid – Gl. Bistriţa
Pandurii – Oţelul
CFR Cluj – Poli Timişoara
Poli Iaşi – „U“ Craiova
Etapa 3 (11 august)
„U“ Craiova – CFR Cluj
Steaua – Poli Iaşi
Gl. Buzău – Farul
Gl. Bistriţa – UTA Arad
Dacia Mioveni – FC Vaslui
„U“ Cluj – Rapid
Oţelul – Urziceni
Poli Timişoara – Pandurii
Ceahlăul – Dinamo
Etapa 4 (18 august)
FC Vaslui – Gl. Bistriţa
Farul – Ceahlăul
Dinamo – Dacia Mioveni
UTA Arad – „U“ Cluj
Urziceni – Poli Timişoara
Rapid – Oţelul
Pandurii – „U“ Craiova
CFR Cluj – Steaua
Poli Iaşi – Gl. Buzău
Etapa 5 (25 august)
„U“ Craiova – Urziceni
Steaua – Pandurii
Gl. Buzău – CFR Cluj
Gl. Bistriţa – Dacia Mioveni
„U“ Cluj – FC Vaslui
Oţelul – UTA Arad
Poli Timişoara – Rapid
Farul – Dinamo
Ceahlăul – Poli Iaşi
Etapa 6 (1 septembrie)
FC Vaslui – Oţelul
Dacia Mioveni – „U“ Cluj
Dinamo – Gl. Bistriţa
UTA Arad – Poli Timişoara
Urziceni – Steaua
Rapid – „U“ Craiova
Pandurii – Gl. Buzău
CFR Cluj – Ceahlăul
Poli Iaşi – Farul
Etapa 7 (15 septembrie)
„U“ Craiova – UTA Arad
Steaua – Rapid
Gl. Buzău – Urziceni
„U“ Cluj – Gl. Bistriţa
Oţelul – Dacia Mioveni
Poli Timişoara – FC Vaslui
Farul – CFR Cluj
Ceahlăul – Pandurii
Poli Iaşi – Dinamo
Etapa 8 (22 septembrie)
FC Vaslui – „U“ Craiova
Gloria – Oţelul
Dacia Mioveni – Poli Timişoara
Dinamo – „U“ Cluj
UTA Arad – Steaua
Urziceni – Ceahlăul
Rapid – Gl. Buzău
Pandurii – Farul
CFR Cluj – Poli Iaşi
Etapa 9 (29 septembrie)
„U“ Craiova – Dacia Mioveni
Steaua – FC Vaslui
Gl. Buzău – UTA Arad
Oţelul – „U“ Cluj
Poli Timişoara – Gl. Bistriţa
Farul – Urziceni
Ceahlăul – Rapid
CFR Cluj – Dinamo
Poli Iaşi – Pandurii
Etapa 10 (6 octombrie)
FC Vaslui – Gl. Buzău
Gl. Bistriţa – „U“ Craiova
Dacia Mioveni – Steaua
„U“ Cluj – Poli Timişoara
UTA Arad – Ceahlăul
Dinamo – Oţelul
Urziceni – Poli Iaşi
Rapid – Farul
Pandurii – CFR Cluj
Etapa 11 (20 octombrie)
„U“ Craiova – „U“ Cluj
Steaua – Gl. Bistriţa
Gl. Buzău – Dacia Mioveni
Poli Timişoara – Oţelul
Farul – UTA Arad
Ceahlăul – FC Vaslui
Pandurii – Dinamo
CFR Cluj – Urziceni
Poli Iaşi – Rapid
Etapa 12 (27 octombrie)
FC Vaslui – Farul
Gl. Bistriţa – Gl. Buzău
Dacia Mioveni – Ceahlăul
„U“ Cluj – Steaua
Oţelul – „U“ Craiova
Dinamo – Poli Timişoara
UTA Arad – Poli Iaşi
Urziceni – Pandurii
Rapid – CFR Cluj
Etapa 13 (31 octombrie)
„U“ Craiova – Poli Timişoara
Steaua – Oţelul
Gl. Buzău – „U“ Cluj
Farul – Dacia Mioveni
Ceahlăul – Gl. Bistriţa
Urziceni – Dinamo
Pandurii – Rapid
CFR Cluj – UTA Arad
Poli Iaşi – FC Vaslui
Etapa 14 (3 noiembrie)
„U“ Craiova – Dinamo
FC Vaslui – CFR Cluj
Gl. Bistriţa – Farul
Dacia Mioveni – Poli Iaşi
„U“ Cluj – Ceahlăul
Oţelul – Gl. Buzău
Poli Timişoara – Steaua
UTA Arad – Pandurii
Rapid – Urziceni
Etapa 15 (10 noiembrie)
Steaua – „U“ Craiova
Gl. Buzău – Poli Timişoara
Farul – „U“ Cluj
Ceahlăul – Oţelul
Dinamo – Rapid
Urziceni – UTA Arad
Pandurii – FC Vaslui
CFR Cluj – Dacia Mioveni
Poli Iaşi – Gl. Bistriţa
Etapa 16 (24 noiembrie)
„U“ Craiova – Gl. Buzău
Steaua – Dinamo
FC Vaslui – Urziceni
Gl. Bistriţa – CFR Cluj
Dacia Mioveni – Pandurii
„U“ Cluj – Poli Iaşi
Oţelul – Farul
Poli Timişoara – Ceahlăul
UTA Arad – Rapid
Etapa 17 (1 decembrie)
Gl. Bistriţa – Steaua
Farul – Poli Timişoara
Ceahlăul – „U“ Craiova
Dinamo – UTA Arad
Urziceni – Dacia Mioveni
Rapid – FC Vaslui
Pandurii – Gl. Bistriţa
CFR Cluj – „U“ Cluj
Poli Iaşi – Oţelul
Pe 8 şi 15 decembrie 2007 se vor disputa primele două etape din retur. Campionatul se va relua pe 23 februarie 2008, cu etapa a 20-a. La finalul acestui sezon, patru echipe vor retrograda direct în Liga a II-a.