Știri de ultima orăActualitateUn pompier a murit, iar un altul împreună cu doi muncitori au fost grav răniți în urma a două explozii la o rețea de gaze, la Bruxelles

Un pompier a murit, iar un altul împreună cu doi muncitori au fost grav răniți în urma a două explozii la o rețea de gaze, la Bruxelles

Un pompier a murit și trei persoane au fost rănite vineri, după ce două explozii la o rețea de gaze au avut loc în apropierea Gării Centrale din Bruxelles, unde era reparată o scurgere.

Răniții sunt un pompier și doi muncitori de la Sibelga, compania publică belgiană care gestionează furnizarea de energie electrică și gaze naturale, toți trei sufernd arsuri grave. Persoana care a decedat era un alt pompier, conform anunțului făcut de purtătorul de cuvânt al companiei, Serena Galeone, agenției de știri Belga.

Exploziile s-au produs în interiorul clădirii Conseil de résolution unique (CRU), o instituție bancară europeană, în timpul unor lucrări de reparații care au provocat accidental perforarea unei conducte de gaze de joasă presiune. Stabilitatea clădirii trebuie acum evaluată din cauza forței celei de-a doua explozii

O scurgere de gaze a fost cauza

Incidentul a avut loc în urma unei scurgeri de gaze provocate în jurul orei 11:30, în timpul unor lucrări de construcție. Un munitor a găurit accidental o conductă de gaz de joasă presiune, a declarat Walter Derieuw, purtător de cuvânt al departamentului de pompieri din Bruxelles. Echipe de la Sibelga, operatorul rețelei de distribuție a gazelor din Bruxelles, au fost chemate la fața locului pentru a repara conducta avariată.

Aproximativ o sută de persoane prezente în clădirea situată pe strada Treurenberg nr. 22 au fost evacuate ca măsură de precauție. Clădirea găzduiește, printre altele, Comitetul Unic de Rezoluție (SRB), o agenție a Uniunii Europene responsabilă de gestionarea potențialelor falimente și restructurări bancare în cadrul Uniunii Bancare Europene.

Un perimetru de securitate extins a fost stabilit în jurul clădirii, în această zonă situată la câteva sute de metri de Gara Centrală și foarte aglomerată în zilele lucrătoare. Un intervenție majoră din partea serviciilor de urgență, inclusiv a pompierilor din Bruxelles, a fost apoi desfășurată, în timp ce echipele Sibelga au efectuat verificările necesare.

O primă explozie s-a auzit în jurul orei 13.30, declanșând o alarmă în cartier. Martorii au raportat apoi două explozii. A doua a fost mai puternică decât prima și a fost resimțită chiar și în clădirile învecinate.

Compania de transport public din Bruxelles (STIB) a modificat traseele liniilor de tramvai și de autobuz.

Citește și: Parchetul European anchetează o fraudă în achiziții publice legate de proiecte IT finanțate din fonduri europene, în valoare de 7 milioane de euro

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS