Universitatea Craiova va începe miercuri seară, de la ora 20.00, parcursul european din sezonul 2026-2027, însă antrenorul Filipe Coelho nu se va putea baza pe unul dintre cei mai importanți jucători ai săi. Vladimir Screciu nu a făcut deplasarea în Ungaria pentru partida cu ML Vitebsk și va rata prima manșă din turul întâi preliminar al UEFA Champions League.
Vladimir Screciu, indisponibil pentru duelul cu ML Vitebsk
Fotbalistul Universității Craiova a rămas în Bănie, unde urmează un program de pregătire și recuperare după ce a acuzat probleme medicale în ultimele zile, scrie Fanatik. Staff-ul tehnic a preferat să nu își asume niciun risc înaintea debutului oficial al sezonului, astfel că internaționalul român nu a fost inclus în lotul deplasat la Mezőkövesd, acolo unde campioana României va întâlni formația belarusă ML Vitebsk.
Se pare că există șanse mari ca Screciu să fie menajat și la Supercupa României, programată în weekend, împotriva Universității Cluj. Obiectivul conducerii și al staff-ului medical este ca mijlocașul să revină pe teren doar după ce va fi complet refăcut, având în vedere programul încărcat care o așteaptă pe Universitatea Craiova în primele săptămâni ale noului sezon.
Mihnea Rădulescu nu se regăsește pe lista UEFA
Pe lângă absența lui Vladimir Screciu, lotul trimis la UEFA pentru dubla cu ML Vitebsk aduce și o altă noutate. Mihnea Rădulescu nu figurează printre cei 24 de jucători înscriși pentru primul tur preliminar al Ligii Campionilor, deși este apt de joc după accidentarea la genunchi suferită în sezonul trecut.
De asemenea, pe lista pentru confruntarea cu campioana Belarusului nu se regăsesc nici Darius Fălcușan și Florin Gașpăr.
În schimb, toate achizițiile realizate în această vară sunt disponibile pentru debutul european. Alexandru Maxim, Răzvan Sava, Heri Tavares, Simon Elisor și Ronaldo Webster au fost înscriși pe lista UEFA și pot debuta în tricoul Universității Craiova chiar în partida de la Mezőkövesd.

