Știri de ultima orăLocalDoljPolițiștii doljeni au dat 130 de amenzi și au suspendat 13 permise

Polițiștii doljeni au dat 130 de amenzi și au suspendat 13 permise

În ultimele 24 de ore, poliţiştii rutieri doljeni au continuat acțiunile pentru siguranţa traficului rutier şi prevenirea accidentelor de circulaţie.

În cadrul activităților desfășurate, polițiștii rutieri au acționat pentru depistarea conducătorilor auto care depășesc viteza legală sau aleg să conducă vehicule sub influenţa alcoolului sau altor substanţe.

În urma activităților desfășurate, au fost aplicate peste 130 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de peste 50.000 de lei.

Au fost scoși din trafic, reprezentând un pericol pentru ceilalți participanți, 13 conducători auto. Acestora le-a fost suspendat dreptul de a conduce autovehicule pe o perioadă de timp, conform legii.

De asemenea, au fost oprite din a circula pe drumurile publice 3 autovehicule care nu prezentau siguranță în trafic. Astfel, certificatele de înmatriculare ale acestora au fost retrase până la remedierea problemelor constatate.

Totodată, au fost constatate 5 infracțiuni la regimul rutier.

Un șofer cu o concentraţie 1,40 mg/l alcool pur în aerul expirat a lovit autoturismul din față

În cursul zilei de ieri, ora 13.27, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dolj au fost sesizați cu privire la faptul că pe DN 65F, din Craiova, a avut loc un eveniment rutier cu pagube materiale.

Polițiștii deplasați la fața locului au stabilit faptul că un bărbat de 55 de ani, din Craiova, în timp ce conducea un autoturism pe DN 65F, nu a păstrat o distanță de siguranță, intrând în coliziune din spate, cu autoturismul care circula în fața sa.

Întrucât emana halenă alcoolică, bărbatul a fost testat cu aparatul alcooltest, care a indicat o concentrație de 1,40 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Bărbatul a fost condus la spital în vederea prelevării mostrelor biologice.

Cercetările sunt continuate de poliţişti.

Citește și: Unele școli din Austria oferă și în viitorul an școlar cursuri opționale de limba română ca limbă maternă

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS