Marţi, 28 de judeţe din Oltenia, Banat vestul şi nordul Munteniei şi din zona montană vor fi sub incidenţa unui Cod galben de furtuni, cu ploi torenţiale, vijelii şi grindină, anunţă meteorologii.
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o nouă informare privind vreme călduroasă şi disconfort termic, valabilă de marţi, de la ora 10.00, până miercuri, la ora 21.00.
Meteorologii au emis o atenţionare Cod galben valabilă marţi, între orele 12.00 şi 21.00, privind instabilitate atmosferică şi averse însemnate cantitativ. Va fi în vigoare în judeţele Timiş, Caraş-Severin, Hunedoara, Mehedinţi, Gorj, Vâlcea, Dolj, Olt, Argeş, Teleorman, Dâmboviţa, Prahova, Braşov, Covasna, Harghita şi parţial în Maramureş, Bistriţa-Năsăud, Mureş, Suceava, Neamţ, Bacău, Vrancea, Buzău, Sibiu, Alba, Cluj, Bihor şi Arad.
”Marţi (23 iunie) în Banat, Oltenia, vestul şi nordul Munteniei şi în zona montană vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torenţiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50…70 km/h) şi pe arii restrânse vijelii şi căderi de grindină de mici şi medii dimensiuni (1…4 cm). În intervale scurte de timp (1…3 ore) sau prin acumulare cantităţile de apă vor fi local de 15…25 l/mp şi pe arii restrânse vor depăşi 40…50 l/mp”, a arătat ANM.
Manifestări specifice instabilităţii atmosferice vor fi, pe arii restrânse, şi în restul ţării.

