Preşedintele american Donald Trump a ameninţat luni ţările NATO că nu le va ajuta dacă vor cere acest lucru, justificându-şi poziţia prin faptul că acestea nu au susţinut operaţiunea sa militară împotriva Iranului.
„Italia s-a comportat foarte urât. Germania s-a comportat foarte urât. NATO nu ne-a fost alături. Cheltuim sute de milioane de dolari pe an pentru a-i apăra de Rusia, iar apoi ei ne spun: «Preferăm să nu vă ajutăm». Ce prostie să spui așa ceva! Pentru că și noi le putem spune asta dacă vrem, și s-ar putea să o facem”, a declarat preşedintele american în cursul unui schimb de idei cu presa în Biroul Oval.
🇺🇸🇪🇺 Trump angry on NATO for not helping him with Iran:
— Megatron (@Megatron_ron) June 22, 2026
“Italy was very bad. Germany was very bad. NATO wasn't there for us.
We're spending hundreds of millions of dollars a year on defending them from Russia, and then they tell us, "We'd rather not help." Stupid thing… pic.twitter.com/RP5zXiu5nZ
Donald Trump va participa la următorul summit al celor 32 de ţări membre ale Organizaţiei Tratatului Atlanticului de Nord (NATO) care va avea loc în Turcia, în luna iulie, conform digi24.ro.
Citește şi: Cod galben de furtuni, cu ploi torenţiale, vijelii şi grindină în Oltenia

