Turistul bulgar care a fost mușcat de un urs pe DN 7C – Transfăgărășan, pe 27 mai, a fost amendat de jandarmi cu 20.000 de lei. Sancțiunea contravențională a fost aplicată pentru hrănirea urșilor aflați în libertate.
„Imediat după eveniment, bărbatul s-a prezentat la subofițerul aflat în serviciu la Postul de pază de la Barajul Vidraru, sesizând că a fost mușcat de un urs. Sancțiunea contravențională a fost aplicată în conformitate cu prevederile Legii 407/2006 cu modificările și completările ulterioare“, a transmis IJJ Argeș.
Un echipaj SMURD a intervenit miercuri pe Transfăgărășan, în zona Barajului Vidraru, după ce un turist străin a fost mușcat de mână de un urs.
„Un echipaj SMURD de prim ajutor calificat a fost solicitat să intervină în zona Barajului Vidraru pentru acordarea îngrijirilor medicale unui turist de cetățenie străină care, din primele informații, ar fi fost mușcat de mână de un urs“, se preciza într-o informare transmisă de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș.
Paramedicii ajunși la fața locului au constatat că victima este un bărbat în vârsta de aproximativ 45 de ani. Acesta acesta avea plăgi mușcate pe antebrațul stâng, dar era conștient și cooperant. A fost preluat și transportat la spital de către echipajul SMURD.
Citește și: Procurorii de la Constanța acuzați de corupție rămân în arest preventiv

