Jaqueline Cristian s-a calificat, joi, în semifinalele turneului WTA 500 de la Strasbourg (Franța), dotat cu premii totale de 1.049.083 de euro, după ce a învins-o pe australianca Daria Kasatina, cu 7-6 (7/3), 3-6, 6-2.
Jaqueline Cristian (27 ani, 33 WTA) a obținut victoria după două ore și 34 de minute.
Primul set a fost echilibrat, dar românca a dominat tibreak-ul, ajudecat cu 7-2. Jucătoarea de origine rusă a început mult mai bine actul secund și a condus cu 3-0, Jaqueline a egalat, dar apoi Kasatkina a câștigat alte trei ghemuri și setul. În decisiv, Cristian a început cu break, iar la 4-2 a reușit să câștige din nou contra serviciului, încheind setul cu 6-2.
Kasatkina (29 ani, 62 WTA) conduce acum cu 3-2 în meciurile directe. Primul succes al bucureștencei s-a consemnat anul acesta, în optimi la Adelaide, cu 6-4, 6-0.
Jaqueline Cristian și-a asigurat un cec de 57.395 de euro și 195 de puncte WTA.
În penultimul act, românca o va întâlni pe principala favorită, Victoria Mboko. Meciul va avea loc vineri, de la ora 17.30.
Citește și: Irina Begu nu i-a făcut față olandezei Lamens în calificările pentru Roland Garros

