Polițiștii din Rovinari au intervenit azi, la un accident rutier produs pe DN 66, în localitatea Vârț, după ce sistemul E-Call al unui autoturism a transmis automat alerta la 112.
Un bărbat de 35 de ani, din Negomir, aflat la volanul unui autoturism care circula din direcția Vârț către Rovinari, nu ar fi păstrat o distanță corespunzătoare față de mașina din fața sa.
Autoturismul condus de acesta a intrat în coliziune cu un alt vehicul, condus regulamentar de un bărbat de 35 de ani, din Târgu Jiu.
Două persoane au fost rănite
În urma impactului, șoferul celui de-al doilea autoturism și o femeie de 58 de ani, pasageră în primul vehicul, au suferit leziuni.
Victimele au fost transportate la Spitalul Orășenesc Rovinari pentru îngrijiri medicale de specialitate.
Șoferii nu consumaseră alcool
Ambii conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
Totodată, aceștia au fost transportați la unitatea medicală pentru recoltarea de probe biologice de sânge.
În acest caz, polițiștii au întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor producerii accidentului, potrivit IPJ Gorj.

