22.3 C
Craiova
miercuri, 9 iulie, 2025
Știri de ultima orăSport„Leii“ au tras de fiare

„Leii“ au tras de fiare

Fane Stoica nu si-a „iertat“ nici ieri elevii, supunându-i unor antrenamente extrem de solicitante, demonstrând in acest fel ca este adeptul unei bune pregatiri fizice.


Juvetii au inceput anul 2007 prin multa munca. Inca de miercuri, de la reunire, fotbalistii Stiintei au fost supusi unui tratament destul de dur tinând cont de faptul ca vacanta abia a luat sfârsit. Daca in prima zi ritmul impus de Fane Stoica a fost destul de alert, primul antrenament având caracter fizic, iar cel de-al doilea tehnico-tactic, ieri sedintele au fost si mai solicitante, cu toate ca tematica a fost aceeasi.


La antrenamentul de ieri-dimineata, desfasurat la cantonamentul din Lunca Jiului, alb-albastrii au avut parte de foarte multe elemente de forta, semn ca Fane Stoica vrea sa-si aduca elevii la capacitate maxima in cel mai scurt timp. Dupa incalzire, care a durat circa zece minute si a fost presarata cu alergari cu diverse teme, au urmat minute bune de exercitii in sala de forta, „lectia“ incheindu-se cu sapte minute de alergare pe terenul de fotbal. Ciuca si compania au ramas in incinta complexului sportiv pentru masa de prânz si odihna, reluându-si activitatea de la ora 15.30, când s-a lucrat pentru imbunatatirea relatiilor de joc.


Programul juvetilor va continua in forta, staff-ul tehnic al Stiintei luând decizia sa continue antrenamentele in acelasi ritm, chiar daca luni, la ora 10.00, este programata plecarea spre Baile Herculane, unde va fi efectuata pregatirea montana. Alb-albastrii vor beneficia astazi si mâine de câte doua sedinte de pregatire, una dimineata, de la ora 10.00, cealalta dupa-amiaza de la 15.30, iar duminica doar de una singura, de dimineata.


Ghinion pentru Andrei Ionescu


Retrogradat la echipa a doua pentru ca a refuzat sa semneze prelungirea contractului cu Stiinta, Andrei Ionescu s-a prezentat miercuri la antrenamentele conduse de Florin Cioroianu. Din pacate pentru Andrei, acesta a alunecat la una dintre actiuni, lovindu-se la genunchiul stâng, care s-a umflat. Jucatorul a mers de urgenta pentru a fi vazut de medicul echipei, Claudiu Stamatescu. Acesta l-a linistit, spunându-i ca nu este vorba de ceva grav, recomandându-i sa faca pauza câteva zile.


Cel mai probabil, Andrei Ionescu va reveni la antrenamente la inceputul saptamânii viitoare, insa situatia sa nu este clara, fiind greu de crezut ca „micul Balaci“ va „imbatrâni“ la juniori acolo unde a fost trimis sa se „caiasca“ dupa ce si-a luat lumea in cap.


Bita, pus pe liber


George Bita, unul dintre antrenorii echipei a doua a Universitatii Craiova, a fost pus pe liber incepând cu 1 ianuarie.


Desi mai avea contract pâna in vara cu gruparea olteana, Bita a fost anuntat inainte de sarbatori de Ovidiu Costesin, directorul executiv al clubului, ca s-a renuntat la serviciile sale si este liber sa-si caute alt angajament. Bita a inteles situatia si s-a conformat, in timp ce la echipa au ramas antrenori Florin Cioroianu si Mircea Otet, care au misiunea de a-i modela pe viitorii fotbalisti ai Stiintei.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS

2 COMENTARII