20.6 C
Craiova
luni, 28 iulie, 2025
Știri de ultima orăEvenimentDoi răniţi după ce o maşină a intrat într-o căruţă nesemnalizată

Doi răniţi după ce o maşină a intrat într-o căruţă nesemnalizată

Două persoane au fost rănite, luni dimineaţă, în urma coliziunii dintre un microbuz în care se aflau şase persoane şi o căruţă, pe DN 15, în afara localităţii nemţene Mănoaia, informează Agerpres.

„Din primele cercetări efectuate de poliţişti a reieşit că, în timp ce un bărbat, în vârstă de 58 ani, din Săvineşti, se deplasa cu o autoutilitară pe DN 15, ar fi intrat în coliziune un atelaj hipo condus de un bărbat, în vârstă de 37 ani, din Mărgineni, care circula în faţa sa. În urma evenimentului rutier a rezultat vătămarea corporală a conducătorului atelajului hipo şi a unei persoane în vârstă de 22 ani, pasager în acelaşi atelaj”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Neamţ, subinspectorul Ramona Ciofu.

Potrivit ISU Neamţ, la faţa locului au intervenit o autospecială de stingere cu modul pentru descarcerare, o ambulanţă SMURD şi una de la Serviciul de Ambulanţă Judeţean.

„În accidentul rutier au fost implicate un microbuz în care se aflau şase persoane şi un atelaj hipo în care se aflau două persoane”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Neamţ, locotenentul Irina Popa.

Cele două victime au fost transportate la Unitatea de Primiri Urgenţe Piatra-Neamţ.

Atelajul hipo nu era semnalizat, iar conducătorul avea o alcoolemie de 0,43 în aerul expirat, precizează IPJ Neamţ.

Poliţiştii continuă cercetările pentru infracţiunea de vătămare corporală din culpă.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS