17.9 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisÎncă puţin şi ridică trofeul! Irina Bara s-a calificat în finala de la Bonita Springs

Jucătoarea română de tenis Irina Bara a învins-o pe conaţionala Irina Fetecău, cu 6-4, 6-1, sâmbătă, în semifinalele turneului ITF de la Bonita Springs (Florida), dotat cu premii totale de 100.000 de dolari.

Bara (26 ani, 133 WTA), a cincea favorită, a obţinut victoria într-o oră şi 38 de minute.

Irina Fetecău (25 ani, 210 WTA), venită din calificări, a avut procentaje foarte scăzute la serviciu, cu care a câştigat doar 20 de puncte.

Singurul lor duel anterior a avut loc în 2015, la un turneu futures la Galaţi, Bara obţinând victoria cu 7-5, 4-6, 6-1, în optimi.

În finală, Bara se va duela cu americanca Katie Volynets. Partida va avea loc astăzi, după ora 19.30 (ora României).

Citeşte şi: Atletism / 9 medalii pentru România la Campionatele Balcanice de alergare montană