16.2 C
marți, 28 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalAtletico Madrid, din nou lider în LaLiga. Suarez, „eroul“ din minutul 90

Atletico Madrid, din nou lider în LaLiga. Suarez, „eroul“ din minutul 90

Atletico Madrid a avut parte de un meci dificil, duminică, pe terenul celor de la Deportivo Alaves. Echipa lui Diego Simeone s-a impus cu 2-1, golul victoriei fiind înscris în minutul 90.

Marcos Llorente a deschis scorul pentru Atleti în minutul 41. Gazdele au rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Laguardia (’63), însă Alaves a egalat prin autogolul lui Felipe (’84). Luis Suarez a înscris golul victoriei chiar în minutul 90.

Alaves: Pacheco – Aguirregabiria, Laguardia, Lejeune, Lopez (89, Marin) – Mendez (75, Perez), Jota, Battaglia, Garcia (68, Tachi), Sainz (68, Rioja) – Deyverson (75, Joselu). Antrenor: Machin.

Atletico Madrid: Oblak – Gimenez, Felipe (88, Lodi), Hermoso – Vrsaljko, Llorente, Koke, Lemar, Carrasco (82, Saul) – Suarez, Correa (62, Felix). Antrenor: Simeone.

În urma acestui rezultat, Atletico Madrid revine pe prima poziție în clasament, cu 38 de puncte (2 peste rivala Real, care a jucat și două meciuri în plus).

Tot duminică, Bilbao a învins acasă, cu scorul de 1-0, echipa Elche. Unicul gol al meciului a fost reușit de Muniain (’25).

LaLiga – Etapa a 17-a:

Sâmbătă, 2 ianuarie: Villarreal – Levante 2-1,Betis – Sevilla 1-1, Getafe – Valladolid 0-1, Real Madrid – Celta Vigo 2-0:
Duminică, 3 ianuarie: Athletic Bilbao – Elche 1-0, Alaves – Atletico Madrid 1-2, Eibar – Granada 2-0, Sociedad – Osasuna 1-1, Huesca – Barcelona 0-1;
Luni, 4 ianuarie – ora 22.00: Valencia – Cadiz.