22.3 C
joi, 2 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalMilan, de neoprit în Serie A. „Ibracadabra”, dublă decisivă cu Inter

Milan, de neoprit în Serie A. „Ibracadabra”, dublă decisivă cu Inter

Veteranul suedez Zlatan Ibrahimovic a înscris cele două goluri, graţie cărora AC Milan a câştigat cu 2-1 derby-ul cu Inter Milano, sâmbătă, în etapa a 4-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Ibrahimovic a ratat un penalty în minutul 12, însă a marcat la acea fază după ce portarul Samir Handanovic a respins mingea în faţă. Patru minute mai târziu, atacantul a punctat din nou. Romelu Lukaku, golgheterul lui Inter, a înscris în min. 28.

Milan nu o mai învinsese pe marea sa rivală din 2016.

Milan este lider după acest rezultat, cu 12 puncte, maximum posibil după patru etape. Inter se află doar pe locul 6, cu 7 puncte.

Etapa a mai adus două rezultate remarcabile. În primul meci, Napoli a surclasat-o cu 4-1 acasă pe Atalanta, pe care a condus-o cu 4-0 la pauză. De menţionat că Napoli a obţinut acest succes la câteva zile după ce a pierdut cu 0-3, la „masa verde”, partida cu Juventus. Echipa din sudul Italiei a fost sancţionată fiindcă nu s-a prezentat la Torino, pe 4 octombrie, după ce doi jucători ai săi au fost testaţi pozitiv pentru noul coronavirus.

De asemenea, Sampdoria a învins-o cu scorul de 3-0, pe teren propriu, pe Lazio, fiind una dintre surprizele etapei din Serie A.

Serie A – etapa 4:

Sâmbătă, 17 octombrie: Inter – AC Milan 1-2, Napoli – Atalanta 4-1, Sampdoria – Lazio 3-0, Crotone – Juventus 1-1;
Duminică, 18 octombrie – ora 13.30: Bologna – Sassuolo, ora 16.00: Spezia – Fiorentina, Torino – Cagliari, ora 19.00: Udinese – Parma, ora 21.45: Roma – Benevento.
Luni, 19 octombrie – ora 21.45: Verona – Genoa.

Clasament:

1. Milan 12 (9:1), 2. Atalanta 9 (14:9), 3. Napoli 8 (12:4), 4. Juventus 8 (9:3), 5. Sassuolo 7 (9:3), 6. Inter 7 (1:8), 7. Verona 6 (4:1), 8. Benevento 6 (6:7), 9. Sampdoria 6 (7:7), 10. Roma 4 (3:5), 11. Lazio 4 (4:8), 12. Genoa 3 (4:7), 13. Bologna 3 (4:4), 14. Fiorentina 3 (5:6), 15. Spezia 3 (3:7), 16. Parma 3 (2:6), 17. Cagliari 1 (3:8), 18. Crotone 1 (3:11), 19. Torino 0 (2:5), 20. Udinese 0 (0-4).

Citeşte şi: Liga 1 / CFR Cluj a trecut cu greu de FC Botoșani