vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSport16 medalii pentru sportivii de la Washi

16 medalii pentru sportivii de la Washi

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

La Târgoviște s-a des­fășurat recent Cam­pionatul Național WUKF, iar karateka de la CS Washi Craiova s-au întors încărcați de medalii. Elevii lui Daniel Antici au urcat pe podium de 16 ori, cucerind o medalie de aur, șase de argint și nouă de bronz. Singura sportivă de la clubul craiovean care a obținut titlul național a fost Rebeca Epure, la kihon, categoria de vârstă 7 ani. Aceasta a mai urcat pe podium și la kata shotokan, ocupând locul doi. Celelalte medaliate cu argint au fost Deya Gârbea, la kata shotokan 9 ani, Jasmine Popa – kata shotokan 10 ani, Sofia Popescu – kihon 9 ani, Alessia Prună – kata shotokan 9 ani și echipa feminină de kata interstiluri 15-17 ani, alcătuită din sportivele Maria Antici, Andra Ștefanovici, Irina Tudorin. Sportivii de la CS Washi care s-au clasat pe locul trei au fost următorii: Anca Rădulescu (kihon sub 7 ani), Bianca Ișlicaru (kihon 8 ani), Matei Nuță (kihon 8 ani), David Velea (kihon 10 ani), Isabela Șerbănescu (kata shotokan 8 ani), Radu Ceaușescu (kata shotokan 9 ani), Andra Șefanovici (kumite shobu ippon 15-17 ani open). Tot bronz au obținut și două dintre echipele clubului craiovean, la kata interstiluri 9-10 ani. Din echipa feminină au făcut parte Alexandra Herăscu, Sofia Popescu și Deya Gârbea, iar formația masculină a fost alcătuită din Alexandru Rădulescu, Radu Ceaușescu și Andrei Bălășoi. Antrenorul Daniel Antici s-a arătat mulțumit de rezultatele obținute la prima competiție oficială a anului de sportivii pe care îi pregătește. „A fost un campionat care a adunat un număr record de participanți, 840 de sportivi, de la copii până la seniori, de la peste 60 de cluburi din țară. A fost foarte greu, a crescut nivelul competiției, și pot spune că rezultatele au fost unele bune pentru noi“, a spus Daniel Antici pentru GdS. Sportivii craioveni se pregătesc acum pentru Campionatul European, programat în perioada 5-9 aprilie, la Cluj-Napoca.