24 C
Craiova
miercuri, 2 iulie, 2025
Știri de ultima orăActualitateANI cere revocarea din funcţie a deputatului Ştefan Stoica şi a senatorului Akos Mora

ANI cere revocarea din funcţie a deputatului Ştefan Stoica şi a senatorului Akos Mora

Agenţia Naţională de Integritate cere din nou, pentru a treia oară, Senatului şi Camerei Deputaţilor revocarea din funcţie a senatorului Daniel Akos Mora şi a deputatului Ştefan Stoica, după ce instanţa supremă a decis definitiv că aceştia au fost în incompatibilitate.
 „Agenţia Naţională de Integritate a solicitat Senatului României şi Camerei Deputaţilor aplicarea sancţiunii disciplinare de revocare din funcţie a senatorului Mora Akos Daniel şi a deputatului Stoica Ştefan Bucur, ca urmare a deciziilor nr. 6289/2013 şi nr. 6734/2013, emise de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, cu consecinţa menţinerii ca legale şi temeinice a rapoartelor de evaluare emise de Agenţia Naţională de Integritate cu privire la starea de incompatibilitate a acestora”, se arată într-un comunicat ANI.
ANI subliniază că au trecut mai bine de opt luni de la emiterea de către Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a hotărârilor judecătoreşti definitive şi irevocabile, perioadă în care nu s-au aplicat sancţiunile disciplinare prevăzute de lege, şi anume, revocarea din funcţie a celor doi membri ai Parlamentului, contrar deciziei Curţii Constituţionale.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS