18.7 C
marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăSportCSM Oradea, calificare istorică în finală

CSM Oradea, calificare istorică în finală

CSM Oradea este prima finalistă din Liga Naţională de baschet masculin. Formaţia orădeană a trecut, marţi seară, cu 3-0 la general de BC Mureş, vicecampioana sezonului precedent. Orădenii, care în sferturile de finală eliminaseră pe SCM-U Craiova, au învins în meciul trei, la Târgu Mureş, cu scorul de 100-90, după ce au recuperat spectaculos în ultimele 15 minute un avans de 14 puncte. Astfel, trupa lui Cristian Achim a reuşit cea mai bună performanţă din istoria de 11 ani a echipei, calificare în ultimul act al campionatului naţional. În a doua semifinală se vor întâlni „U“ BT Mobitelco şi CSU Asesoft. Meciurile 3 şi 4 vor avea loc la Cluj, astăzi (ora 20.15, DigiSport) şi mâine (ora 20.00, Digisport). După primele două meciuri disputate la Ploieşti, scorul este egal.