În cursul zilei de astazi, Administrația Bazinală de Apă Jiu, prin Sistemul de Gospodărire a Apelor Dolj A.B.A Jiu prin S.G.A Dolj a acționat în mai multe puncte critice din judeţ, se arată într-un comunicat al companiei.
Astfel, în comuna Pielești, s-a acționat pe pârâul Teslui, pod Dj 641 la Km 44+200 cu o formație de intervenție alcatuită din 9 muncitori ai SVSU, 1 tesa S.G.A pentru executarea unei linii de apărare pentru protejarea a 7 gospodării cu următoarele mijloace și materiale de intervenție: 200 saci umpuți cu nisip și unelte.
De asemenea, în comuna Ghercești, sat Teisani s-a acționat pe pârâul Teslui pentru executarea unei linii de apărare pe o lungime de 200 m, pentru protejarea a 10 gospodării cu o formație de intervenție alcatuită din 12 muncitori, 2 tesa, cu următoarele mijloace și materiale de intervenție: 3140 saci cu nisip, 300 kg. Folie, 5 autobasculante cu nisip,1 autoutilitară carosată pentru transport saci, 3 autoutilitare pentru transport muncitori și materiale 1 buldoexcavator.
În comuna Dragotești, sat Popânzălești se actionează pe pârâul Teslui pentru executărea unei linii de apărare în vederea izolării gospodăriilor riverane cu o formație de intervenție alcatuită din 9 muncitori, 2 tesa, cu următoarele mijloace și materiale de intervenție: 250 saci cu nisip, 1 autobasculantă,1 autoutilitară pentru transport saci, 1 buldoexcavator și 1 autoturism.
Întreaga activitate privind acțiunile de apărare împotriva inundațiilor se desfășoară sub directa coordonare și îndrumare a conducerii Administrației Bazinale de Apă Jiu, prin Sistemul de Gospodărire a Apelor Dolj în permanentă colaborare cu C.J.S.U. și I.J.S.U. Dolj, precum și celelalte instituții implicate în managementul situațiilor de urgență.