29.5 C
Craiova
vineri, 18 iulie, 2025
Știri de ultima orăActualitate"Ora Pământului" la Vâlcea

„Ora Pământului” la Vâlcea

Dumitru Nicu Cornoiu, prefectul de Vâlcea, a anunţat că judeţul pe care-l conduce va participa la cea mai mare acţiune voluntară de mediu din istorie, „Ora pământului” (Earth Hour), care se va desfăşura în data de 29 martie 2014, între orele 20.30 şi 21.30.
Şi municipiul Râmnicu Vâlcea va marca pentru a patra oară consecutiv evenimentul mondial Earth Hour – Ora Pământului, cea mai mare acţiune voluntară de mediu din istorie. La iniţiativa WWF (World Wide Fund for Nature) – organizaţie care  coordonează de şapte ani acest eveniment – şi sub sloganul ”Fiecare dintre noi are puterea de a schimba lumea în care trăim”, oameni şi instituţii de pe tot globul, în cadrul unei comunităţi care numără peste 2 miliarde de oameni, se vor uni pentru a stinge luminile.
Prin stingerea în mod voluntar a luminilor care nu sunt esenţiale funcţionării şi deconectarea echipamentelor electronice aflate în stand-by, numeroase comunităţi, instituţii şi organizaţii de pretutindeni, oameni din toate colţurile lumii se implică în această campanie globală de mediu.
Website-ul www.orapamantului.ro se numără printre cei mai respectabili promotori ai campaniei „Ora Pământului”.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS