22.9 C
Craiova
marți, 16 septembrie, 2025
Știri de ultima orăLocalSpectacol în premieră la „Colibri“

Spectacol în premieră la „Colibri“

http://www.youtube.com/watch?v=HXl-ra5QqLE

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri“ pregăteşte publicului în cadrul Săptămânii teatrului, un nou spectacol în premieră, „Ursul păcălit de vulpe“, în regia lui Valentin Dobrescu de la Teatrul „Vasilache“ din Botoșani.

„Fantezii pentru Copii“, „Frumoasa şi Bestia“, „Cântăreţii din Bremen“, „Sarea în bucate“ sunt spectacole ale Teatrului „Colibri“ care poartă amprenta regizorală a lui Valentin Dobrescu. Astăzi, un nou spectacol purtând semnătura sa se naşte pe scena craioveană, „Ursul păcălit de vulpe“ după o poveste de Ion Creangă. „Este un spectacol pe care l-am creat după cunoscutul nostru povestitor Ion Creangă. Povestea lui este foarte scurtă şi ca să creez un spectacol de 45-50 de minute a trebuit să construiesc un prolog şi un epilog, astfel că la Teatrul din Craiova povestea noastră începe într-o grădină zoologică, unde vecini sunt nişte iepuraşi, o vulpe şi un urs, care este pus în situaţia de a povesti de ce nu mai are coadă.
Chiar dacă începutul şi finalul spectacolului sunt creaţiile mele, ca şi dialogul dintre personaje, spectacolul are la bază clasica poveste a lui Ion Creangă. Vom vedea vulpea care se întâlneşte cu ţăranul şi îi fură peştii din căruţă, ursul care vine la uşa cumătrei vulpi şi vrea să primească şi el peşte prăjit. Veţi regăsi atmosfera descrisă de Ion Creangă atunci când ursul ajunge să-şi bage coada în baltă, să îngheţe şi să rămână fără ea. Personajele noastre au sentimente, trăiri, au bucurii, pe care le veţi găsi şi în acest spectacol“.
Ca într-o reprezentaţie de balet, păpuşile prind viaţă în mâinile actorilor păpuşari, Adriana Ioncu, Alla Cebotari, Ionica Dobrescu şi Mugur Prisăcaru, Daniel Mirea, pe care i-am surprins la repetiţii alături de regizor. Culorile, lumina, decorurile îşi dau toate mâna pentru a-l purta pe spectactor în lumea poveştilor lui Ion Creangă.
„Ursul păcălit de vulpe“ va avea premiera pe 22 martie în cadrul manifestării „Săptămâna Teatrului“ organizat de Teatrul pentru Copii și Tineret „Colibri“ în perioada 20-27 martie, cu prilejul celor trei mari sărbători: Ziua Internațională a Teatrului pentru copii și tineret – 20 martie; Ziua Internaţională a Marionetiștilor și Păpușarilor – 21 martie și Ziua Mondială a Teatrului – 27 martie.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS