34.4 C
Craiova
luni, 7 iulie, 2025
Știri de ultima orăLocalVâlcea: Un microbuz înzăpezit, scos de angajaţii de la Drumuri

Vâlcea: Un microbuz înzăpezit, scos de angajaţii de la Drumuri

Un microbuz care transporta 16 persoane a rămas astăzi, la orele prânzului, înzăpezit pe drumul județean 677A din județul Vâlcea, fiind în cele din urmă scos de pe acea şosea şi direcţionat pe altă rută, informează Mediafax. Trei echipe de la Regia Autonomă de Drumuri şi Poduri Vâlcea au intervenit și au scos microbuzul din zona în care rămăsese blocat. Microbuzul era blocat între localităţile vâlcene Creţeni şi Pesceana, în zona comunei Glăvile.

Vântul puternic şi căderile masive de zăpadă au avariat cinci puncte de transformare a energiei electrice în judeţul Vâlcea, aproximativ 600 de locuitori ai satului Geamăna din comuna Stoileşti rămânând fără curent electric. Potrivit prefectului judeţului Vâlcea, Mircea Nadolu, la ora transmiterii acestei ştiri defecţiunea a fost remediată, iar alimentarea cu energie a celor 600 de abonaţi a fost reluată.

În judeţul Vâlcea, unde a fost instituit cod portocaliu de ninsori, stratul de zăpadă ajunge până la 39 de centimetri la Obârşia Lotrului, iar pe drumurile judeţene şi naţionale se circulă în condiţii de iarnă.

Un număr de 88 de autovehicule şi peste 170 de persoane acţionează e aceste drumuri, fiind împrăştiate peste 120 de tone de material antiderapant.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS