31.7 C
Craiova
joi, 3 iulie, 2025
Știri de ultima orăLocalLucian Băgia, avocatul acuzat că ar fi intermediat mita în cazul lui Dinel Staicu, arestat pentru 29 de zile

Lucian Băgia, avocatul acuzat că ar fi intermediat mita în cazul lui Dinel Staicu, arestat pentru 29 de zile

Curtea de Apel Bucureşti (CAB) a admis azi propunerea procurorilor anticorupţie de arestare preventivă pentru 29 de zile a avocatului Lucian Băgia, acuzat că a primit peste un milion de lei de la Marian Staicu, fratele lui Dinel Staicu, în schimbul intervenţiei sale pe lângă judecători de la Tribunalul Bucureşti pentru a-l elibera din arest pe omul de afaceri, informează agerpres.ro.

Decizia poate fi atacată cu recurs la instanţa supremă. Potrivit DNA, avocatul este acuzat de trafic de influenţă şi fals în înscrisuri sub semnătură privată.

DNA susţine că, în cursul lunii aprilie 2012, avocatul Lucian Băgia, împreună cu o altă persoană, a pretins suma de 350.000 euro şi a primit de la Marian Staicu suma de 1.900.052 lei (aproximativ 420.000 euro, reprezentând suma pretinsă plus TVA), lăsând să se creadă că are influenţă asupra judecătorilor de la Tribunalul Bucureşti, Secţia a II-a penală, astfel încât aceştia să pronunţe o decizie favorabilă lui Dinel Staicu (fost Nuţu), fratele lui Marian Staicu.
 

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS