Patru atlete frumoase, care reprezintă cluburile CS Universitatea şi CSM Craiova, au plecat ieri spre Tampere (Finlanda) cu obiectivul de a obţine rezultate cât mai bune la Europenele de tineret.
Atletismul craiovean va fi reprezentat de patru sportive la Campionatul European de tineret (U23), care se va desfăşura la Tampere (Finlanda), începând de astăzi şi până pe 14 iulie. Trei dintre fete sunt de la CS Universitatea Craiova, Ioana Doagă (1.500 m), Ionela Dincă (10.000 m) şi Adelina Tănăsie (800 m), iar una – Georgiana Enache (20 kilometri marş), de la CSM Craiova. Două dintre fete, Ioana Doagă şi Georgiana Enache, vor beneficia de aportul antrenorilor lor, Dan Betini, respectiv Claudia Ştef, cei doi tehnicieni făcând parte din delegaţia care a decolat ieri spre „Ţara celor 1.000 de lacuri“. Antrenorul lui Dincă şi Tănăsie, Mircea Alexandru, işi va urmări elevele de acasă.
Atletele din Bănie au plecat spre Europene pline de speranţe şi dornice să obţină rezultate cât mai bune în probele în care vor lua startul.
Ioana Doagă, obişnuită cu podiumul
la Tampere
Cele mai mari şanse la medalie le are Ioana Doagă. Sportiva originară din judeţul Argeş are amintiri frumoase legate de oraşul care va găzdui Europenele.
Mai exact, în 2009, eleva lui Dan Betini se întorcea cu două medalii de la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Tampere, aur la 1.500 metri şi argint la 800 metri. La ediţia precedentă a Campionatului European de la Tallin, din 2011, Ioana a urcat pe podium, câştigând medalia de bronz la 1.500 de metri. Pentru că atât ea, cât şi antrenorul Betini sunt perfecţionişti şi de data aceasta obiectivul va fi tot cucerirea unei medalii. „Nu avem cum să plecăm cu alte gânduri spre Finlanda, decât cu cel de a cuceri o medalie. Aşa ne-am impus noi mereu, să facem performanţă, indiferent de obiectivul fixat de federaţie. Concurenţa va fi destul de acerbă, dar fiecare fată are şansa ei. Pregătirea a decurs fără probleme, la Snagov“, a spus ieri, pentru GdS, înainte de decolare, antrenorul Betini. Sportiva de la CS Universitatea va concura sâmbătă în serii şi, dacă se va califica, duminică va alerga în finală.
Ionela Dincă va concura pe 12 iulie, în finala de 10.000 de metri, iar Adelina Tănăsie va participa joi în semifinale la 800 de metri, apoi, dacă se va califica, finala este programată vineri după-amiază.
Georgiana Enache concurează astăzi
Singura reprezentantă a Clubului Sportiv Municipal (CSM) Craiova, mărşăluitoarea Georgiana Enache, va intra prima în concurs, chiar astăzi. Lipsa a mai mult timp pentru acomodare reprezintă un impediment pentru atletă, din punctul de vedere al antrenoarei Claudia Ştef. „Astăzi (ieri – n.r.) ajungem târziu la Tampere, iar mâine (astăzi – n.r.) are concurs. Nu avem timp nici de un antrenament de dezmorţire. Obiectivul pe care ni l-am propus pentru această competiţie este clasarea în primele şase locuri şi poate realizarea unui barem pentru Mondiale. Principalele contracandidate la primele locuri vor fi sportivele din Rusia“, a spus Claudia Ştef. Multipla campioană şi-a amintit cu nostalgie că acum mai bine de zece ani obţinea titlul de campioană mondială şi europeană în aceeaşi probă ca şi eleva sa: „Este un sentiment ciudat. Ca antrenoare, sunt la prima mea participare la o competiţie de anvergură şi am emoţii. Îmi amintesc că în urmă cu mulţi ani deveneam campioană europeană, mondială şi obţineam medalii pe bandă rulantă“.