Doi dintre cei opt elevi eliminaţi ieri din examenul de bacalaureat sunt din judeţul Gorj, informează HotNews. Ieri, a avut loc prima probă a bacalaureatului, cea orală la limba română. Cei opt au fost eliminaţi „din cauza diverselor tentative de fraudă la care au recurs”, a anunţat Ministerul Educaţiei. Trei dintre cei opt elevi eliminaţi au fost surprinşi cu telefonul mobil, lucru strict interzis de metodologia de organizare şi desfăsurare a examenului de bacalaureat.
Dintre elevii daţi afară, doi sunt din Brăila, doi din Gorj şi câte unul din Tulcea, Constanţa, Neamţ şi Bucureşti.

