Sute de tiruri aşteaptă, astăzi, în Vama Giurgiu, la punctul de frontieră către Ruse, Bulgaria, coloana de maşini întinzându-se pe o distanţă de aproximativ 30 de kilometri, informează Mediafax. Aglomeraţia este cauzată şi de controlul amănunţit făcut de poliţiştii de frontieră.
Coloana s-a format în ultimele 12 ore pe drumul care face legătura între Capitală şi Vama Giurgiu, de la intrarea în localitatea Daia şi până la punctul de frontieră Giurgiu-Ruse.
Autorităţile de frontieră române şi bulgare au suplimentat personalul, dar la un moment dat pe sensul de ieşire din România spre Bulgaria aşteptau aproximativ 800 de tiruri.
"Ca urmare a condiţiilor meteorologice favorabile în Vama Giurgiu s-a prezentat un număr foarte mare de tir-uri, iar concomitent se face o verificare în baza analizei de risc, un control amănunţit asupra actelor autovehiculelor, a încărcăturii acestora şi a actelor de destinaţie a mărfurilor", a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Giurgiu, subinspector Mihaela Simion.